Aktywność rozrywkowa przeistacza się wraz z tym, jak odmienia się odbiór otoczenia przez wiele osób a także ma duży związek z obecnymi technologiami. Wirtualna rozrywka ma zupełnie odmienny kontekst, gdyż łączy grafikę, fonię, zapach oraz wrażenia dotykowe dokładnie z tymi wrażeniami, jakie towarzyszą rozrywce na żywo. Wielu ludzi znacznie częściej w eventach muzycznych, wystawach, bądź innych wydarzeniach posiadających charakter rozrywkowy biorą udział wirtualnie, a więc nie wiąże ich przestrzeń a także termin.

Internetowa opcja pojawiła się wraz z tym, jak rozpoczął przenikać się odbiór cyfrowy ze światem zewnętrznym. Dla sporej grupy odbiorców okazało się to sporym ułatwieniem, bowiem mają sporą dowolność. Tym sposobem, rozrywka zyskała jeszcze bardziej wieloaspektowy aspekt. Powszechność Internetu a także możliwość korzystania z wielu akcesoriów spowodowały, iż można w łatwy sposób zapisywać się na określone wydarzenie, a potem bez problemu uczestniczyć w nim.

Można przykładowo nie tylko wziąć udział w koncercie idola, ale również zajrzeć za kulisy. Nie ma potrzeby również wyjeżdżać na zawody ulubionej ekipy piłkarskiej, gdy w tym samym terminie będzie mieć się innego rodzaju obowiązki. Imprezy mają w większej mierze spersonalizowany rys, mimo braku faktycznej obecności. Progresywny rozwój technologiczny ułatwia to, aby z pomocą kamery wziąć udział dokładnie w tym zdarzeniu, w jakim ma się chęć. Postęp cyfryzacji dopuszcza również tworzyć przykładowo gry, które posiadają nowy wymiar odczuwania symulowanej rzeczywistości.

I chociaż pożytkowanie czasu wolnego dla każdej osoby jest czymś innym, to właśnie obcowanie z wirtualną rzeczywistością stanowi wspólny mianownik. Rozrywka nowej ery poprzez internetowe kanały odbioru odmienia koncept odczuwania wydarzeń rozrywkowych. Gadżety, które funkcjonują na podstawie rzeczywistości rozszerzonej, jak chociażby soczewki smart podnoszą postrzeganie u uczestnika, a dodatkowo pozwolą podzielić się wrażeniami z pozostałymi uczestnikami. To przyczynia się do tego, iż można intensywniej przeżyć konkretne wydarzenie.